fbpx

Cytaty pełne sprzeczności

Published by Marek Daniel on

Szkodliwe cytaty

Pisałem już o cytatach, które są inspirujące i mądre w swym przekazie. Tym razem, postanowiłem zająć się drugą, ciemniejszą stroną.

Oto lista cytatów, które pozornie wydają się pozytywne czy motywujące. Pozorność wynika z faktu, że takie cytaty niosą dla czytającego ryzyko emocjonalnego dysonansu, gdy zbyt mocno weźmie je do Siebie.

10 cytatów pełnych sprzeczności

Wszystko jest w Tobie. Złe emocje i dobre myśli. W życiu chodzi o to, żeby pozbyć się tych pierwszych i mieć jak najwięcej tych drugich. I to jest właśnie szczęście”.

– Beata Pawlikowska

To przykład skrajnie niebezpiecznej wypowiedzi. Żaden psycholog na świecie, nie zaleci „pozbywania” się jakichkolwiek emocji. Wszystkie emocje są tak samo ważne i tak samo potrzebne. Wypieranie jakiejkolwiek emocji spowoduje wizytę u psychologa lub psychiatry. Jedyną opcją, by „pozbyć” się emocji, to ją zaakceptować. Ją i wszystkie inne. I wcale to nie jest szczęściem, a fundamentem do jego budowania.


W celu stałego utrzymywania pozytywnego nastawienia i pewności siebie, myśl nieustannie o celach, jakie sobie postawiłeś!

– Brian Tracy

Brian Tracy to kopalnia absurdu. Jeżeli chodzi o demagogię, to politycy mogliby się uczyć. Jeżeli będziemy nieustannie myśleć o celach, to jedyne, do czego nas to doprowadzi to do zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Wyznaczony cel albo się realizuje, albo go zmienia. Pewność siebie nie ma nic wspólnego z afirmowaniem celów — to obłęd. Pozytywne myślenie nie jest zakuwaniem siebie w schematyczne myślenie.


Jeden z sekretów szczęścia polega na tym, by nigdy nie smucić się ani nie złościć, z powodu czegoś, na co nie ma się wpływu.”

– Brian Tracy

Znów demagogiczny skrót. Co jest złego w odczuciu smutku czy złości? Nic. To patologiczny stan tkwienia w danej emocji jest destrukcyjny i dla nas i dla otoczenia. Najlepsze jest to, że możemy odczuć dowolną emocję samoistnie. Można więc się zezłościć na to, że jesteśmy smutni i nie mamy na to wpływu. Brian sam sobie zaprzecza. Zresztą, aby mówić o wpływie, trzeba zrozumieć, czym jest kontrola, a czym wpływ?


Czyń tylko to, co podpowiada Ci serce”.

– Diana Spencer

Mała przerwa od Briana, ale za chwile do niego wrócimy. W powyższym cytacie Diana mówi, aby kierować się w życiu emocjami. Tymi samymi, które puszczone w samopas bez użycia mózgu, sprowadzają na nas masę problemów. Proces myślenia i emocje tworzą całość. Uzupełniają się. Nie można się kierować samym myśleniem, bo bylibyśmy robotami. Nie można kierować się samymi emocjami, bo byśmy nie myśleli.


Jeśli tylko będziemy umieć odkryć, co myślą, mówią i robią pewni siebie mężczyźni i kobiety, a następnie robić to samo, ostatecznie otrzymamy te same rezultaty. Poczujemy się tak samo, jak oni i staniemy się nie do powstrzymania

– Brian Tracy

Kolejny Brian, jak mówiłem, on jest kopalnią dramatu. To nie znaczy, że wszystko, co mówi, jest takie, ale jak widać, faktycznie jest liderem — szkoda, że w moim zestawieniu. Nie da się skopiować czyjegoś życia — to raczej Brian wie. Ludzie często sami nie wiedzą co myślą, nie mówiąc już o tym, co czują, bo to jest sztuka i nazywa się inteligencja emocjonalna. Jeżeli więc Brian uważa, że jeżeli będę myślał to samo co ktoś inny i będę czuł to samo, to jest w ogromnym błędzie. Przecież ta sama myśl, może emocjonalnie dawać kompletnie różne rezultaty. U jednych myśl o stracie pracy wywoła niepokój, a u innych uśmiech i szansę na nową! Takich przykładów są miliony.


Nie ma wielkiej odwagi tam, gdzie nie ma wiary we własne siły i pewności siebie; połowa sukcesu zależy od przekonania, że osiągniemy to, co zamierzyliśmy.

– Orison Swett Marden

Powyżej, kolejny przykład nieporozumienia. Przeciwieństwem lęku jest ciekawość (nie odwaga), przeciwieństwem strachu jest odwaga. Sama wiara to za mało, do pewności siebie potrzeba przekonania. Wiara opiera się na założeniu prawdziwości, przekonanie na wewnętrznej prawdzie. Jeżeli mamy przekonanie własnej pewności, jaka jest w nas, to czy coś osiągniemy, jest…poza kontrolą. Nasze działania będą wpływać na prawdopodobieństwo, że to, co zamierzyliśmy, zostanie osiągnięte. Gwarancji nie ma żadnych.


Najszybsza droga do sukcesu prowadzi przez zachowywanie się tak, jakby porażka była niemożliwa

– Dorothei Brande

Moim zdaniem, najszybsza droga do psychologa lub psychiatry, prowadzi przez zachowywanie się tak, jakby porażka była niemożliwa. Brak akceptacji porażek i żądania, zamiast oczekiwań to najskuteczniejsza droga do zaburzeń emocjonalnych.


Nigdy nie akceptuj swojej sytuacji, jeśli nie jest taka, jakiej pragniesz. Zasługujesz na więcej. Zasługujesz, żeby wygrać. Wyrzuć z głowy wszystkie inne bzdury i pomyśl o tym, czego chcesz”.

– Samantha Young

Pani Young wydaje się godna Briana. Jej wypowiedź to idealna droga do psychoterapeuty. Nie akceptuj, generuj napięcie, bierz leki psychotropowe i chodź na terapię.


Choćbyś przeszedł cały świat, nie znajdziesz nikogo bardziej godnego miłości niż ty sam

– Budda

Wiem, co on miał na myśli (w pozytywnym sensie), ale literalnie rzecz biorąc, to zachęta do narcyzmu i egoizmu.


Zawsze wybieraj działanie. Nigdy się nie wycofuj, nigdy nie uciekaj”.

– Osho

Niestety, guzik prawda. Zwyciężają ci, którzy wiedzą, kiedy walczyć, a kiedy odpuścić. Jeżeli będziemy działać wbrew sobie, czy emocjom to na generujemy ich taką ilość, że skończymy u psychoterapeuty. Trzeba umieć przegrywać i akceptować porażki. To one niosą najcenniejsze lekcje. Brnięcie siłowe sprawdza się tylko, przy wbijaniu gwoździ młotkiem (choć też nie zawsze).

Daj sobie szansę i wyjdź z nerwicy

Nerwica lękowa - kurs

Kurs wychodzenia z nerwicy

Zapraszam Cię do udziału w moim interaktywnym kursie wychodzenia z nerwicy. Kurs składa się z 24 rozdziałów i trwa około 24 tygodni. Dlatego daj sobie ten czas — bez presji.

Potrzebujesz tylko 25 minut, aby zapoznać się z treścią. Możesz czytać lub dodatkowo słuchać wersji audio.

Następnie, pomiędzy rozdziałami, system zada ci kilka pytań. Jest to niezbędne, w celu osiągnięcia pełnej skuteczności. Nerwica lękowa niestety nie wybacza błędów, dlatego testy są konieczne.

Interaktywny system kursu, będzie na bieżąco monitorował Twoje postępy w wychodzeniu z nerwicy. Dzięki temu dowiesz się, które obszary wymagają korekty i jak je poprawić.

Całkowity koszt dostępu do kursu to jedyne 299 zł !

Categories: Ciekawostki

Marek Daniel

Mam na imię Marek, miałem nerwicę i depresje. Od wielu lat pomagam osobom z nerwicą lękową na mojej grupie na FB. Jestem autorem pierwszego interaktywnego kursu wychodzenia z nerwicy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się o mnie więcej, zapoznaj się historią mojej nerwicy.

0 Comments

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Your Cart

No Item Found
Subtotal0.00
Shipping0.00
Tax0.00
Total0.00
0