Cytaty o emocjach – Twoje życiowe motto na dziś

Czasami możemy przeczytać cytat, który zmieni bardzo wiele. Stanie się wręcz mottem, którym będziemy się kierować w wielu sytuacjach. Zwykli ludzie, a nie tylko Ci znani tworzą piękne myśli, które niestety nigdy nie dotrą do szerszej publiczności. W tym artykule chciałbym zaprezentować 24 cytaty, które są warte szczególnego zapamiętania w aspekcie emocjonalnym oraz osobowościowym. Nie będę dokonywał ich szerokiej interpretacji, ale skrótową, by zostawić czytelnikom pole do własnych przemyśleń. Ja podzielę się swoimi w kilku słowach.

Cytaty o emocjach - Twoje życiowe motto na dziś
Cytaty o emocjach – Twoje życiowe motto na dziś

23 cytaty o emocjach i osobowości, które są warte szczególnego zapamiętania.

 1. Człowiek, który boi się cierpienia, cierpi z powodu tego, czego się boi” – Autor nieznany Chyba każdy człowiek doświadczył jakiejś formy cierpienia, jest ono nieodzownym elementem naszego ludzkiego życia. Jednakże bardziej niszczycielką siłę ma nie samo cierpienie, co lęk przed jego odczuwaniem. To rodzi zaprzeczenia i wewnętrzny opór, który wymyka się kontroli.
 2. ” Zaskakujące jest, jak wielu ludzi idzie przez życie, nie uświadamiając sobie, że ich uczucia względem innych ludzi są w dużej mierze determinowane przez uczucia wobec samego siebie, a jeśli nie czujesz się komfortowo ze sobą, nie możesz czuć się komfortowo z innymi ”. – SIDNEY J. HARRIS Ten cytat nie wymaga komentarza, jest bardzo sugestywny i czytelny.
 3. Działaj świadomie, pomimo lęku. Nigdy wbrew”. – Marek Daniel Ta myśl w mojej głowie, zrodziła się, gdy poczułem, że staram się na siłę udowodnić coś sobie i swojej emocji – lękowi. Świadome działanie pomimo tego, co odczuwamy, znosi napięcie oczekiwania na niewiadomą. Gdy działamy wbrew emocji, czyli na siłę, to generujemy w sobie ogromną ilość wewnętrznej „spiny”. To skrajnie destrukcyjne działanie i nigdy nie przyniesie żadnych pozytywnych efektów.
 4. „Uczucie czy myśl? Uczucie, że się myśli, myślenie, że się czuje!” – Stanisław Jerzy Lec. Co jest pierwsze? Jajko czy kura? Czy to myśl determinuje uczucie, czy uczucie myśl? Tak naprawdę i jedno i drugie w zamkniętym kole. Myśli napędzają emocje, a emocje myśli. Gdy osiągamy stan neutralności emocjonalnej, do są tylko dwie opcje: a) Albo bank doświadczeń w hipokampie (w mózgu) wygeneruje emocje, albo b) Myśl ją wygeneruje.
 5. Czas na relaks jest wtedy, kiedy brakuje Ci na niego czasu” – Sydney J. Harris. Genialny cytat. Nic dodać, nic ująć.
 6. Zrelaksuj się, nic nie jest pod kontrolą” – Adi Da Samraj. Aby zrozumieć moją interpretację tego cytatu, musisz zapoznać się z artykułem: Czym jest kontrola, a czym wpływ?
 7. Im więcej rozmyślasz, tym mniej zrozumiesz” – Habeeb Akande. Aby zrozumieć moją interpretację tego cytatu, musisz zapoznać się z artykułem: Myśli – czym jest myśl oraz jak powstaje
 8. Mózg: aparat, za pomocą którego myślimy, że myślimy”. – Ambrose Gwinnett Bierce.
 9. Pozytywnie będę myśleć, tylko jeżeli wszystko się zmieni” Czy aby na pewno? Przeczytaj to zdanie od tyłu.
 10. Intencja określa wynik” – Marek Daniel. To kolejna z moich myśli, która stała się dla mnie nową maksymą. Nie ważne co robimy, to nasza intencja (zamysł), określi wynik emocjonalny naszych działań.
 11. Głowa myśli. Serce wie”. – Rasheed Ogunlaru. Tutaj odsyłam Cię do mojej książki (gry). W jednym z rozdziałów opisuje zasady kodowania stanów emocjonalnych przez nasz mózg. Mówiąc prościej, dlaczego czujemy jedno, choć myślimy drugie.
 12. Pozwól ciemności, poprowadzić Cię w stronę światła” – Alan Walker. To cytat z piosenki. Ja pozwoliłem się poprowadzić depresji, którą miałem do zrozumienia absurdu obaw i lęków. To była moja ciemność. Zawdzięczam jej, wyjście z nerwicy. Gdyby nie depresja to byłoby ze mną bardzo źle. Lęk nadal by mną rządził i mnie paraliżował.
 13. Nie zabieraj dziecku kamieni spod nóg, bo gdy dorośnie, potknie się o ziarenko piasku” – Autor nieznany. Cytat doskonały i skierowany do katastrofizujących i mocno neurotycznych rodziców. Sam nim jestem, ale byłem też dzieckiem. Wiem jedno, za dużo „troski” to zabieranie możliwości doświadczania tych negatywnych stanów. W dorosłym życiu sprowadzi się to do potykania emocjonalnego o najdrobniejsze rzeczy, które nazwiemy błędnie „nadwrażliwością”.
 14. Nie traktuj siebie tak poważnie. NIKT poza Tobą tego nie robi”. – Regina Brett. To kolejny cytat użyty w mojej książce, w rozdziale o niskiej samoocenie. Myślę, że więcej nie trzeba nic dodawać.
 15. Pamiętanie, że umrzesz, to najlepszy sposób, jaki znam, aby uniknąć pułapki myślenia, że masz coś do stracenia. Już jesteś nagi”. – Steve Jobs
 16. Odpowiedzialność, rodzi się wraz z gotowością, do przyjęcia konsekwencji własnych decyzji”. – Autor nieznany. To kolejny cytat z mojej książki. Odnosi się do odpowiedzialności za własne decyzje, bez obwiniania nikogo ani niczego.
 17. Człowiek poświęca swoje zdrowie, by zarabiać pieniądze, następnie zaś poświęca pieniądze, by odzyskać zdrowie. Oprócz tego jest tak zaniepokojony swoją przyszłością, że nie cieszy się z teraźniejszości. W rezultacie nie żyje ani w teraźniejszości, ani w przyszłości; żyje tak, jakby nigdy nie miał umrzeć, po czym umiera, tak naprawdę nie żyjąc.” – Dalajlama
 18. Problemem nie jest problem. Problemem jest Twoje podejście do problemu” – Autor nieznany. Świetny cytat, pokazujący, że problem z problemami, jest w nas. Nasze podejście zdeterminuje stan emocjonalny w nas.
 19. Kiedy odpuszczę to, kim jestem, stanę się tym, kim mogę być” – Laozi. Aby zrozumieć moją interpretację tego cytatu, musisz zapoznać się z artykułem o EGO, czym jest EGO i jak działa, definicja – mechanizmy ucieczki i obrony
 20. To, czego chcesz, nie zawsze jest tym, czego potrzebujesz”. Autor Nieznany.
 21. Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów” – Albert Einstein. Ludzie (nie tylko Ci z nerwicą) powtarzają wciąż to samo i dziwią się, że nic się nie zmienia. Ja się dziwie, jak można się dziwić. W kontekście nerwicy sprawa jest oczywista. To, że sobie poradziłeś z nerwicą, nie znaczy jeszcze nic, jeżeli nie poradziłeś sobie swoim nacechowaniem osobowościowym. Sukces na wyniku (nerwicy), nie jest sukcesem w zmianach w powodzie nerwicy (nacechowaniu osobowościowym).
 22. Mówi się, że niektórzy ludzie są inni. Oni po prostu są sobą w czasie, gdy normalni udają kogoś zupełnie innego, niż są”. – Anna Rokita
 23. Zaburzenie lękowe nigdy nie wraca, to Ty możesz zawsze wrócić do niego” – Marek Daniel

Ten ostatni cytat niech będzie jednocześnie podsumowaniem całej nerwicowej sagi.

Zapraszam także do zapoznania się z cytatami, które brzmią świetnie, ale pakują przeciętnego kowalskiego w ogromne problemy: Cytaty pełne sprzeczności. Niestety, jest ich wiele!

KSIĄŻKO-GRA „WOLNI OD LĘKU”

Przeszedłem walkę z nerwicą lękową i jestem na dobrej drodze. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak mi się to udało – robiąc dokładnie to samo i pomagając sobie przy okazji, zagraj w grę.

ksiazka wolni od lęku i nerwicy lękowej marek daniel
Cytaty o emocjach – Twoje życiowe motto na dziś

Napisz komentarz