Kiedy trzeba pójść do psychiatry po pomoc? Odpowiedź!

Kiedy powinieneś udać się do psychiatry? Zacznijmy może od tego, że lekarzem jest psychiatra. Psycholog nim nie jest. Lekarz psychiatra nie leczy nerwicy. Psycholog, który nie jest lekarzem, ją leczy.

Kiedy trzeba pójść do psychiatry po pomoc? Odpowiedź!
Kiedy trzeba pójść do psychiatry po pomoc? Odpowiedź!

Jeżeli mamy choć trochę szczęścia, to lekarz rodzinny, do którego trafimy z problemami nerwicowymi, odeśle nas wprost do psychiatry. Jeżeli szczęście nas opuści, zaczniemy maraton od lekarza do lekarza różnych specjalności. Oni wszyscy będą wykluczać realne choroby i finalnie trafimy i tak do psychiatry.

Lekarz psychiatra jest od farmakologii. Do niego się nie idzie porozmawiać, do niego idzie się po leki. Jak już wiemy z artykułu o lekach Leki na nerwicę lękową – nie istnieją! Poznaj prawdę, leki nie leczą niczego. Uśmierzają emocjonalny ból (i to czasowo) oraz pozwalają (w teorii) na w miarę normalne funkcjonowanie.

Jeżeli więc, Twoje samopoczucie nie pozwala, na rozpoczęcie terapii psychologicznej to leki mogą okazać się koniecznością. Jest także inny powód, dużo bardziej poważny, dlaczego leki mogą okazać się koniecznością. Pisałem o w artykule dotyczącym tego, Jak powinno wyglądać “leczenie” nerwicy?

Podłoże endogenne

Wśród setek, jak nie tysięcy ludzi, z którymi rozmawiałem, nie spotkałem przypadku, w którym nerwica miałaby podłoże endogenne. To podłoże biologiczne, uszkodzenia mózgu. Żadne badania rezonansem nie potwierdziły zmian, kwalifikujących do konieczności leczenia lekami psychotropowymi.

Czy brak skuteczności psychoterapii, jest wskazaniem do farmakoterapii?

Absolutnie nie. Brak skuteczności psychoterapii jest wskazaniem do poszukiwania innego psychoterapeuty lub innego nurtu. Na emocjach można pracować skutecznie tylko, gdy się je odczuwa. Leki to ograniczają lub uniemożliwiają. Niedopuszczalne jest także, uzależnianie kontynuowania terapii od przyjmowania leków. Nieudolność psychologa, nie może być zastępowana lekami. Pisałem o tym w artykule Dobry psycholog na nerwicę – poznaj terapie nerwicowca

Co powiesz na grę?

Pokonaj zaburzenia lękowe raz na zawsze, dzięki mojej autorskiej grze! Kliknij w książkę i rozpocznij przygodę. Przygodę, która będzie symulacją życia z blaskami i cieniami. Całość jest oparta na moich doświadczeniach oraz naukowej wiedzy specjalistów, badających osoby z zaburzeniami lękowymi i depresją.

ksiazka wolni od lęku i nerwicy lękowej marek daniel

Napisz komentarz