Jak działa mózg? Mózg, a emocje i myśli – prostym językiem

Z nerwicowego punktu widzenia, są 4 obszary mózgu, które odgrywają kluczową, role w tym, co czujemy, dlaczego czujemy tak, a nie inaczej i dlaczego myślimy i postrzegamy tak, a nie inaczej. Nie będzie tutaj naukowej definicji, a prosty opisowy język. Także drogi czytelniku, „nie lękaj się” i śmiało czytaj dalej.

Te 4 obszary to:

  • Ciało migdałowate
  • Podwzgórze
  • Hipokamp
  • Kora przedczołowa

Ciało migdałowate

Jest to ośrodek wykrywania „zagrożeń”. Działa w pełni automatycznie i działa szybciej niż Twoje świadome myślenie. Musi tak działać. W sytuacji realnego zagrożenia np. pędzącego na Ciebie samochodu nie będziesz w głowie kalkulował, czy lepiej odskoczyć w prawo, czy może w lewo, a jeśli już w lewo to pod jakim kątem? Reakcja obronna zostanie uruchomiona automatycznie. Jednakże pseudo „realnym” zagrożeniem może być także wizualizacja, sposób myślenia i postrzegania, ale to już wiesz zapewne po sobie, skoro czytasz ten artykuł.

Podwzgórze

Tak więc, gdy dostrzeżesz coś „lękowego”, co zostanie uznane za zagrożenie, wtedy informacja o tym fakcie idzie do podwzgórza, które uruchamia całą maszynerię chemiczną i odczujesz np. lęk lub atak paniki. Ta machina biochemiczna to wyrzucenie z nadnerczy pewnych hormonów (epinefryny i norepinefryny), a później kortyzolu i adrenaliny. Można obrazowo powiedzieć, że ta para obszarów (Ciało migdałowate i podwzgórze) współpracuje poza Twoją świadomością. Gdy coś widzisz, słyszysz, czujesz czy dotykasz, wtedy ciało migdałowate może uznać to za zagrożenie. Nikt się nie pyta Cię o zdanie – nawet nie zdążysz pomyśleć i masz pozamiatane. O lęku i strachu przeczytasz tutaj Lęk i strach, atak paniki – kompletny poradnik

Jak działa mózg? Mózg, a emocje i myśli - prostym językiem
Jak działa mózg? Mózg, a emocje i myśli – prostym językiem

Hipokamp i kora przedczołowa

Kolejne dwa obszary, to Hipokamp i kora przedczołowa. Hipokamp przechowuje wspomnienia, a kora przedczołowa „myśli”. Kiedy coś Cię zestresuje, hipokamp przywoła wspomnienia, aby jakoś sobie z tym poradzić. Kora przedczołowa ma do tego dostęp, a więc będziesz świadomie myślał, jak rozwiązać problem bazując na tym doświadczeniu. Jeżeli sytuacja Cię przerośnie, czyli nie masz doświadczeń jak to rozwiązać, może dojść do sytuacji, gdzie wzrost stężenia hormonów odetnie hipokamp i zostawi Cię na pastwę ciała migdałowatego, a to wiadomo, jak się skończy np. atakiem paniki.

Hipokamp przechowuje także informacje, o których nie masz pojęcia. Jeżeli np. w dzieciństwie byłeś krytykowany, to gdy dorośniesz, będziesz silniej reagował na krytykę, nie wiedząc dlaczego.

Gdy tworzysz świadomie myślami wizualizacje zagrożeń, czyli używasz kory przedczołowej w „niecnych zamiarach”, to latami w różnych sytuacjach, pokazujesz mózgowi i uczysz go, że dookoła Ciebie wszędzie czają się niebezpieczeństwa. Czego więc oczekujesz od mózgu?, że będzie uwalniał serotoninę, czyli neuroprzekaźnik odpowiedzialny m.in. za radość?.

Biochemia mózgu

Mózg zrobi coś dokładnie odwrotnego, skoro jest tak źle, że wszyscy chcą nas „zabić”, a zagrożenie, czyha za rogiem, to jakie to są powody do skakania z radości? Nie ma żadnych. Mózg przechodzi w awaryjny tryb pracy, czyli ma przetrwać za wszelką cenę. Bardzo często taki przeciągnięty stan lękowy, prowadzi do derealizacji, depersonalizacji oraz depresji i w efekcie mamy nerwice lękowo-depresyjną. O derealizacji i depersonalizacji przeczytasz tutaj Depersonalizacja i derealizacja – przyczyny, objawy, pomoc. Depresja wynika z bezsilności i niemożności zmiany czy pogodzenia się z tym, jak jest teraz. O depresji przeczytasz w artykule Depresja, czyli bezsilność. Neuroprzekaźniki wypierają się wzajemnie i do głosu dochodzą te bardziej potrzebne w zagrożeniu neuroprzekaźniki, które mają za zadanie przygotować Cię do walki lub ucieczki.

W mózgu mamy bardzo wiele neuroprzekaźników, ale nie mam zamiaru Ci o nich opowiadać, bo nie o to mi chodzi. Chce Ci tylko pokazać, że sposobem myślenia i postrzegania, masz REALNY wpływ na to, w którym kierunku pójdzie fabryka chemiczna w Twoim mózgu.

Nie miej więc pretensji do mózgu, a dokładniej do wspomnianego wcześniej ciała migdałowatego, że daje Ci emocję taką jak lęk, gdy świadomie faszerujesz go wizją śmierci w markecie, zawału na spacerze z psem i udaru w warzywniaku.

Gdyby w sytuacji, w której Twoje myśli są katastroficzne, negatywne i patologicznie przeciągnięte w czasie, mózg NIE reagował emocją lęku, czy nawet stanami depresyjnymi, że o somatach nie wspomnę, to by oznaczało, że coś jest nie tak.

Jak działa mózg? Mózg, a emocje i myśli - prostym językiem
Jak działa mózg? Mózg, a emocje i myśli – prostym językiem

2 thoughts on “Jak działa mózg? Mózg, a emocje i myśli – prostym językiem”

  1. Doskonały tekst . Przeczytałam wiele literatury na temat leku… tu, w kilkunastu zdaniach jest zawarte wszystko to , co należy wiedzieć o jego mechanizmie …lęk , ciężki przeciwnik , ale do pokonania .

    Odpowiedz

Napisz komentarz