fbpx

Derealizacja i depersonalizacja

Napisane przez Marek Daniel w dniu

Depersonalizacja i derealizacja - przyczyny, objawy, pomoc

Derealizacja

Derealizacja to zaburzenie postrzegania.

Świat widziany przez osobę, która doświadcza derealizacji, jest za szybą. On istnieje, ale jest „plastikowy”, sztuczny, oglądamy nie swoimi oczami. Główną przyczyną derealizacji jest oczywiście lęk, jednakże przemęczenie także może do niej doprowadzić. W zasadzie w przypadku zaburzeń lękowych mamy zbieg powodów. Wszechobecny lęk to jedno, a przemęczenie tym stanem mózgu to drugie.

Zaburzenia lękowo — depresyjne

W zaburzeniach lękowo-depresyjnych, nerwicach, zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych, stan derealizacji, świadczy o spadku poziomu dopaminy, a zwiększeniu poziomu adrenaliny i jest naturalnym stanem defensywy mózgu, chroniącym przed nadmierną ilością przyjmowanych bodźców.

Główne odczucia towarzyszące derealizacji to:

  • Wrażenie braku spójności z otoczeniem,
  • wrażenie braku poczucia czasu,
  • odczucie nierealności bądź sztuczności świata,
  • myśli egzystencjalne dot. świata, istnienia etc.,
  • (czasem) pustka w głowie, brak myśli,
  • spadek motywacji,
  • spadek koncentracji,

Musimy sobie zdawać sprawę, że derealizacja jest całkowicie normalnym i naturalnym stanem obronnym mózgu. Mózg działa bardzo dobrze i derealizacja ma nam pomóc odciąć się od zewnętrznych bodźców, generujących lęk. Drugim stanem o podobnym defensywnym działaniu jest depersonalizacja.

Depersonalizacja — brak poczucia ciała

Ten rodzaj defensywy mózgu charakteryzuje się zaburzonym postrzeganiem własnego ciała. Odnosi się wrażenie, jakby ciało nie było nasze. Osoba doświadczająca depersonalizacji widzi swoje ciało „z zewnątrz”, jest ono obce. To samo może dotyczyć umysłu. Nie wydaje się on być nasz. Osoba z depersonalizacją interpretuje swe przeżycia jako zmienione, sztuczne, pozbawione naturalności czy prawdziwości.

Depersonalizacja może wystąpić u osoby całkowicie zdrowej psychicznie. Pojawia się wtedy w specyficznych okolicznościach, związanych z przeżyciami religijnymi, twórczymi, lub z długotrwałym napięciem emocjonalnym. O te ostatnie nietrudno w nerwicy.

Depersonalizacja czy derealizacja?

Kiedyś zastanawiałem się, dlaczego u jednych osób z zaburzeniem lękowym pojawia się derealizacja, u innych depersonalizacja, a u jeszcze innych oba stany defensywne jednocześnie. Moja teoria (bez żadnych dowodów) jest taka, że osoby bardziej skupione na bodźcach lękowych z zewnątrz, doświadczają częściej derealizacji. Natomiast osoby, które boją się, o swoje wnętrze (zwariowania, opętania, schizofrenii, psychozy itp.) będą bardziej skłonne do doświadczania depersonalizacji. Obie te formy mają ten sam cel – obronę, jednakże różne powody wystąpienia.

Odczuwanie któregoś z powyższych stanów, powinno dać jasny sygnał, że przekroczyliśmy granicę akceptowania przez mózg, obecnej sytuacji. Będzie więc on nas bronił, jak tylko się da, przed wszystkim z zewnątrz lub wewnątrz.

Kurs wychodzenia z nerwicy lękowej


Nerwica lękowa - kurs

Zapraszam Cię do udziału w moim interaktywnym kursie wychodzenia z nerwicy. Kurs składa się z 24 rozdziałów rozłożonych w czasie.

Potrzebujesz tylko 25 minut, aby zapoznać się z treścią rozdziału. Możesz czytać lub słuchać wersji audio.

Pomiędzy rozdziałami, system zada ci kilka pytań. Jest to niezbędne, jeżeli ma być skuteczne.

Interaktywny system kursu, będzie na bieżąco monitorował Twoje postępy w wychodzeniu z nerwicy. Dzięki temu dowiesz się, które obszary wymagają korekty i jak je poprawić.

Kurs jest objęty gwarancją skuteczności lub zwrotu pieniędzy. Nikt inny nie daje takiej gwarancji. Skąd ta pewność? Od 2017 roku nie było reklamacji na działanie kursu po jego ukończeniu. Nie wierzysz? Wejdź na grupę na FB i zapytaj ludzi. 


Całkowity koszt dostępu do kursu to tylko 199 zł



Marek Daniel

Mam na imię Marek, miałem nerwicę i depresje. Od wielu lat pomagam osobom z nerwicą lękową na mojej grupie na FB. Jestem autorem pierwszego interaktywnego kursu wychodzenia z nerwicy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się o mnie więcej, zapoznaj się historią mojej nerwicy.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Your Cart

No Item Found
Subtotal0.00
Shipping0.00
Tax0.00
Total0.00
0