Typy osobowości

Każdy z nas jest pewną mieszanką osobowości, która zostaje ukształtowana w ciągu wielu lat. Proces jej kształtowania zaczyna się już w dzieciństwie. Wiele badań sugeruje dziedziczność cech osobowości, inne badania pokazują pewien podział. Można powiedzieć, że 50% dziedziczymy, a 50% nabywamy w trakcie wychowania, doświadczania i procesu socjalizacji.

Jednakże jak zrozumieć dziedziczność cech, jeżeli bliźnięta wychowywane w tych samych rodzinach, potrafią być skrajnie różne? Czy to może być nie tylko silniejszy wpływ jednego z rodziców na dane dziecko, ale i różne środowiska zewnętrzne, w których dane dziecko przebywa? Z moich przemyśleń w tym zakresie, wyłania się pewien obraz, który w pewien sposób tłumaczy te różnice.

Dziedziczymy predyspozycje. Oznacza to, że mamy skłonność do wykształcenia określonych cech osobowości. Te predyspozycje dziedziczne, są tylko (i aż) pewnym wskazaniem co do tego, w którą stronę może rozwinąć się nasza osobowość. Jeżeli byśmy wzięli dziecko od introwertycznych rodziców, do rodziny ekstrawertycznej to byłoby mu znacznie trudniej w dorosłym życiu być ekstrawertykiem. Jednakże trudniej, nie znaczy niemożliwe. W ten sposób, dzieci np. wychowywane przez babcie i dziadków, przejmują ich modele poznawcze dużo mocniej, niż to predysponowanie z genów. Jeżeli dojdzie do zbiegu, polegającemu na zgodności predyspozycji z modelem wychowawczo-socjalizacyjnym, wtedy bardzo szybko i bardzo naturalnie zostaną rozwinięte te predysponowane cechy.

Obecnie najbardziej przyjazne w zrozumieniu i najpopularniejsze podziały to tzw. Wielka Piątka oraz MBTI.

MBTI, czyli kwestionariusz Myers-Briggs, to rozszerzona koncepcja podziału osobowości Carla Gustawa Junga. Jung zauważył, że różni ludzie w różny sposób „ładują” swoje wewnętrzne akumulatory. Jedni w ciszy i samotności, a inni wśród innych ludzi. W ten sposób podzielił osobowości na 8 rodzajów. Dużo później, ten podział został rozszerzony do 16 typów osobowości przez Isabel Briggs Myers i jej matkę Katherine Cook Briggs.

MBTI
Typy osobowości MBTI

Tak narodził się dużo bardziej precyzyjny test MBTI. Można go zrobić samodzielnie pod adresem https://www.16personalities.com/pl/typy-osobowosci. Z testu, dowiecie się jakie macie mocne i słabe strony, jacy byliście i jacy być możecie. Dowiedzie się także, jakie preferowane zawody oraz związki będą dla Was najbardziej zgodne z Waszym typem osobowości. Nie jest to żadne wróżbiarstwo, a czysta nauka. Czysta psychologia.

Kolejnym podziałem, jest dużo prostszy podział na 5 typów osobowości. To tak jakby bardzo szczegółowy test MBTI zamknąć w 5 głównych kategorii. Ten podział to tzw. Wielka Piątka. Jest to pięcioczynnikowy model osobowości (w skrócie PMO) autorstwa Paula Costy i Roberta McCrae obejmujący pięć czynników osobowości: neurotyczność, ekstrawersję, otwartość na doświadczenie, ugodowość i sumienność.

W swoim nerwicowym doświadczeniu setek, jak nie tysięcy rozmów przeprowadzonych z osobami z zaburzeniami emocjonalnymi, mogę stwierdzić z całym przekonaniem, że aby doszło do zaburzenia lękowego to dana osoba, bez względu na rodzaj osobowości głównej, musi posiadać mocne nacechowanie neurotyczne.

Właśnie z uwagi na powyższe zrozumiałem, że nerwica i depresja, z którą miałem ogromny problem, jest tylko wynikiem, a nie przyczyną. Zacząłem pytać samego siebie, dlaczego myślę i postrzegam w taki sposób, a nie inny? Odpowiedź była w osobowości. Cała energia i walka z wynikiem, czyli atakami paniki, lękiem, depresją to była bezsensowna i dosłowna walka nie tylko ze sobą, ale z wynikiem. Nie ruszałem przyczyn – neurotycznych przyczyn.

Właśnie dlatego, pisząc swój kurs, postanowiłem stworzyć ją w taki sposób, aby obejmowała kompleksowo pracę na wyniku i pracę na przyczynach. Ktokolwiek, kto ma problemy emocjonalne, nie rozwiąże ich w sposób trwały, operując tylko w zakresie pracy na samych emocjach. Znajomość mechaniki emocjonalnej, nabywanie inteligencji emocjonalnej to połowa sukcesu. Można to udowodnić w bardzo prosty sposób. Jeżeli mamy problemy emocjonalne, będące wynikiem znanego nam czynnika (np. pracy) to uporanie się z tym problemem, nie pozwala uporać się z problemami, których „jeszcze nie ma”. W efekcie rozwiązujemy poprzez mechanikę nerwicową problem emocjonalny tylko w jednym konkretnym obszarze. A co z nowymi, które się dopiero pojawią?

Tak oto dochodzimy do sedna osobowości. Jakakolwiek zmiana wymaga pierwszego kroku, w przypadku zaburzeń emocjonalnych będzie nim praca na wyniku (tym, co obecnie czujemy) w pierwszej kolejności. Dopiero gdy uda nam się okiełznać ten emocjonalny dysonans, możemy w pełni świadomie przejść do źródła – neurotycznej osobowości.

Dobre wiadomości są takie, że nie musimy zmieniać swojej osobowości (to raczej niewykonalne), ale możemy osłabiać pewne dysfunkcyjne nacechowania neurotycznego. W ten sposób unormujemy to, co jest dla nas destrukcyjne i wzmocnimy to, co jest dla nas dobre. Zwiększymy szansę na trwałe zmiany, które nie dadzą wyniku w postaci zaburzeń emocjonalnych.

Daj sobie szansę i wyjdź z nerwicy.

Nerwica lękowa - kurs

System wychodzenia z nerwicy.

      Zapraszam Cię do udziału w moim interaktywnym kursie wychodzenia z nerwicy. Kurs składa się z 24 rozdziałów i trwa około 34 tygodni. Dlatego daj sobie ten czas — bez presji.

     Potrzebujesz tylko 25 minut, aby zapoznać się z treścią. Możesz czytać lub dodatkowo słuchać wersji audio.

     Następnie, pomiędzy rozdziałami, system zada ci kilka pytań. Jest to niezbędne, w celu osiągnięcia pełnej skuteczności. Nerwica lękowa niestety nie wybacza błędów, dlatego testy są konieczne.

     Interaktywny system kursu, będzie na bieżąco monitorował Twoje postępy w wychodzeniu z nerwicy. Dzięki temu dowiesz się, które obszary wymagają korekty i jak je poprawić.

Wyjdź z nerwicy, nie z siebie.


Marek Daniel

Mam na imię Marek, miałem nerwicę i depresje. Od wielu lat pomagam osobom z nerwicą lękową na mojej grupie na FB. Jestem autorem pierwszego interaktywnego kursu wychodzenia z nerwicy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się o mnie więcej, zapoznaj się historią mojej nerwicy.