fbpx

Recenzja książki „Potęga teraźniejszości” – E. Tolle

Napisane przez Marek Daniel w dniu

Potęga teraźniejszości

Recenzja książki „Potęga teraźniejszości” – E. Tolle. Pisałem już w swojej historii dotyczącej nerwicy o książce, która wywarła na mnie ogromny wpływ. Potęga teraźniejszości opowiada o samym autorze. Ja ją zakupiłem w momencie swojego życia, w którym autor zaczyna swoją książkę. Autor miał ciężką depresję i ja także, gdy zaczynałem ją czytać. Ta recenzja będzie nieco inna niż klasyczny skrót zagadnień. Postaram się dodać od siebie także trochę przemyśleń i interpretacji.

Myśli

Pisałem już w jednym z moich artykułów dotyczących Myśli – czym jest myśl oraz jak powstaje. W książce E. Tolle autor uświadamia nam jeden kluczowy fakt dotyczący myśli. Mamy w sobie suflera, który odzywa się niepytany. Na dodatek kłamie, ale co gorsze uważa, że on jest nami. Tym suflerem jest mózg. Pytanie, jakie stawia autor, jest takie, „kim jest ten, który myśli?”. Tu następuje „oświecenie” czytającego. Na mnie to proste zdanie zrobiło ogromne wrażenie i pomogło mi w czasie zmagań z depresją, a później ze wszystkim w życiu. Odkrycie, zrozumienie i poczucie w sobie, że myśl jest produktem, a ja świadomym obserwatorem to był szok. To ja, a nie mózg jestem mną!

EGO

Tolle zwraca uwagę na bardzo istotny problem, jaki mają ludzie z problemami emocjonalnymi, ale nie tylko. W zasadzie dotyczy to wszystkich ludzi na świecie. Jest to głęboka personifikacja posiadacza mózgu, z jego własnym wyobrażeniem o sobie. Tym jest EGO. Mówiąc prościej, mózg tworzy obraz samego siebie (swoich zalet i wad), a następnie stara się za wszelką cenę utrzymać ten wykreowany i fałszywy obraz przed całym światem. Maski EGO, jakie przyjmujemy codziennie, mają w swej sztuczności tylko jedno zadanie – nie dopuścić do kompromitacji lub odkrycia słabości. To prowadzi do nieprawdopodobnych problemów emocjonalnych z nerwicami i depresją włącznie.

Więcej o związku pomiędzy EGO a nerwicą przeczytaj w poniższym artykułem

Tu i teraz

Żyjemy w iluzji czasu. Autor stara się nam pokazać, że przeszłość jest mirażem. Przyszłość wyobrażeniem. Obie opcje nie istnieją w „teraz”. Nie można być wczoraj lub być jutro. Nie da się nie rozlać mleka wczoraj ani zapobiec rozlaniu nierozlanego mleka jutro. Rzeczywistość jest jedną chwilą – zawsze tą samą chwilą, która właśnie trwa. Tu i teraz. Cierpienie, jakiego sami sobie dostarczamy, polega na przesiadywaniu myślowym w dwóch stanach – wczorajszym lub jutrzejszym. W jednym kryje się depresja (w przeszłości), a w drugim lęk (przyszłości). Gdzie jest spokój? Teraz. Jeżeli go nie odczuwasz, to znaczy, że jesteś w którymś z powyższych stanów, ale z pewnością nie w “Tu i Teraz”.

Potęga teraźniejszości zawiera jeszcze bardzo wiele ciekawych informacji. Jednakże główne przesłanie całej książki oraz bardzo przyjaznego języka, jakim została napisana, jest proste. Problemy emocjonalne ludzi, są zakorzenione w ich identyfikacji z tym, co nazywają mózgiem.

Pamiętajcie, mózg to tylko narzędzie. Używajcie go, zamiast być narzędziem w jego rękach.

Kurs wychodzenia z nerwicy lękowej


Nerwica lękowa - kurs

Zapraszam Cię do udziału w moim interaktywnym kursie wychodzenia z nerwicy. Kurs składa się z 24 rozdziałów rozłożonych w czasie.

Potrzebujesz tylko 25 minut, aby zapoznać się z treścią rozdziału. Możesz czytać lub słuchać wersji audio.

Pomiędzy rozdziałami, system zada ci kilka pytań. Jest to niezbędne, jeżeli ma być skuteczne.

Interaktywny system kursu, będzie na bieżąco monitorował Twoje postępy w wychodzeniu z nerwicy. Dzięki temu dowiesz się, które obszary wymagają korekty i jak je poprawić.

Kurs jest objęty gwarancją skuteczności lub zwrotu pieniędzy. Nikt inny nie daje takiej gwarancji. Skąd ta pewność? Od 2017 roku nie było reklamacji na działanie kursu po jego ukończeniu. Nie wierzysz? Wejdź na grupę na FB i zapytaj ludzi. 


Całkowity koszt dostępu do kursu to tylko 199 zł


Kategoria: Ciekawostki

Marek Daniel

Mam na imię Marek, miałem nerwicę i depresje. Od wielu lat pomagam osobom z nerwicą lękową na mojej grupie na FB. Jestem autorem pierwszego interaktywnego kursu wychodzenia z nerwicy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się o mnie więcej, zapoznaj się historią mojej nerwicy.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Your Cart

No Item Found
Subtotal0.00
Shipping0.00
Tax0.00
Total0.00
0