Nerwica lękowa, nie taka straszna!
Witaj na blogu pełnym moich przemyśleń i porad dotyczących nerwicy lękowej.
Blog jest częścią serwisu wolniodleku.pl, który pomaga rozstać się z nerwicą lękową. Więcej przeczytasz na wolniodleku.pl/wstep
Blog składa się z 4 głównych działów, na których znajdziesz wiele przydatnych informacji dotyczących nerwicy lękowej.
Poniżej nerwicowy FAQ:
Co to jest nerwica lękowa?
Nerwica lękowa to zaburzenie będące wynikiem sposobu myślenia, osobowości i postrzegania. Nie jest chorobą, choć ludzie nią dotknięci najczęściej uważają się za ciężko chorych. Więcej o przyczynach, objawach i leczeniu dowiesz się z poniższego tekstu:
Nerwica lękowa – przyczyny, objawy, leczenie
Co to jest atak paniki?
Atak paniki to normalna reakcja organizmu na zagrożenie, nazywana reakcją “walcz lub uciekaj”. W trakcie ataku paniki następuje wyrzut hormonów m.in. adrenaliny i kortyzolu. To wtedy człowiekowi się wydaje, że “umiera”. Więcej o emocjach możesz przeczytać tutaj:
Lęk i strach, atak paniki – kompletny poradnik
Jakie są objawy nerwicy lękowej?
Nerwica lękowa oferuje najbogatszą gamę doznań psychosomatycznych. W zasadzie jedyne co może nie boleć no włosy i paznokcie. Lista somatycznych dolegliwości to kilka tomów objawów razem wziętych. Somaty dzielą się na fizyczne i psychiczne. Więcej o dolegliwościach psychosomatycznych przeczytasz tutaj
Somaty, czyli czym są dolegliwości psychosomatyczne?
Ile czasu trwa leczenie nerwicy lękowej?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jednakże przyjmuje się, że nie mniej niż pół roku. Najczęściej około 12 miesięcy. Wszystko zależy od pacjenta. Niektórzy ludzie zmagają się z nerwicą kilkadziesiąt lat, ale problem jest w nich, a nie w samej nerwicy, która jest tylko wynikiem. Polecam przeczytanie:
Dobry psycholog na nerwicę – poznaj terapie nerwicowca
Czy nerwica wraca?
W dużym uproszczeniu to zależy od człowieka. Jeżeli dana osoba dokonała zmian fundamentalnych sposobu myślenia, postrzegania, a także nacechowania neurotycznego to szanse na nawrót są niewielkie. W sytuacji wyjścia z nerwicy “przypadkiem” (np .poprzez mechanizmy ucieczki emocjonalnej) nawrót jest praktycznie pewny. Więcej o ucieczkach:
Mechanizmy ucieczki emocjonalnej – Top 5 ucieczek od emocji.
Natrętne myśli - jak sobie z nimi poradzić?
Natrętne myśli, to myśli z nadanym ładunkiem emocjonalnym. Najprostszą drogą, aby się ich pozbyć to zaakceptowanie faktu, że są. Każda myśl może się stać natrętna, nie tylko lękowa. Przykładem niech będzie miłość.
Myśli – czym jest myśl oraz jak powstaje
Co to jest derealizacja i depersonalizacja?
Derealizacja to stan defensywy mózgu, objawiający się poczuciem patrzenia nie swoimi oczami. Wszystkie obiekty wydają się oddzielone szybą.
Derealizacja to także stan defensywy mózgu, jednakże tutaj człowiek nie ma poczucia integracji z ciałem. Jego własne ciało wydaje mu się obce.
Więcej o derealizacji i depersonalizacji poczytacie w artykule
Depersonalizacja i derealizacja – przyczyny, objawy, pomoc
Jakie są rodzaje fobii?
Lista fobii w zasadzie nie ma ograniczeń, gdyż fobią może być cokolwiek. Przyczyny fobii są zawsze te same – lęk. Więcej tutaj:
Fobie, lęki, fobie społeczne – poznaj je wszystkie i pokonaj!
Jakie są rodzaje depresji?
Depresja jest wynikiem poczucia bezsilności. Rodzaje depresji, determinują rodzaj tej bezsilności. Od depresji poporodowych, przez nerwicowe po egzystencjalne po stracie bliskich. Więcej o depresji przeczytasz tutaj
Depresja, czyli bezsilność
Co to jest neurotyzm?
Neurotyzm to jedna z wielkiej piątki osobowości. Ludzie dotknięci nerwicą lękową, są praktycznie zawsze mocno nacechowani neurotycznie. Neurotyków cechuje złość, gniew, skłonność do nadinterpretacji, rozpamiętywanie, katastrofizowanie czy toksyczność, o której nie mają pojęcia. Więcej przeczytacie tutaj
Czym jest neurotyzm? Neurotyczność od A do Z